Projekt sa realizoval v období od 1.3.2018 do 28.2.2021. Jeho cieľom bolo zvýšiť inkluzívnosť vzdelávania a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu, zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov, znížiť mieru predčasného ukončovania školskej dochádzky.
Hlavné aktivity projektu:
Merateľný ukazovateľ projektu pre školský rok 2017/2018 je 39 žiakov so ŠVVP.
Merateľný ukazovateľ projektu pre školský rok 2018/2019 je 46 žiakov so ŠVVP.
Merateľný ukazovateľ projektu pre školský rok 2019/2020 je 49 žiakov so ŠVVP.
Merateľný ukazovateľ projektu pre školský rok 2020/2021 je 57 žiakov so ŠVVP.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Ako o projekte informoval školský rozhlas:
Od marca 2018 v škole pracuje školský špeciálny pedagóg a v tomto školskom roku tri asistentky učiteľov. Prečo sú tu? Aká je ich pracovná náplň? Aká je ich úloha?
Sú tu pre Vás žiaci.
Jeden z dôvodov je, že sa naša škola zapojila do realizácie projektu pod názvom: „Byť úspešný v Základnej škole Kapušany“. Zapojením sa do tohto projektu škola chce podporiť rovnocenný prístup ku kvalitnému vzdelávaniu pre každého žiaka.
Čo to v ľudskej reči znamená?
Sme ľudia rôzni. V škole nie sme všetci rovnakí, odlišujeme sa nielen tým, ako vyzeráme, ako sa správame, alebo ako premýšľame, ale aj tým, kto je v ktorom smere šikovnejší, alebo menej šikovný. Každý z nás dokáže urobiť niečo iné, každého z nás zaujímajú iné veci. Na zemi neexistuje človek, ktorý by nemal na niečo vlohy. A tak isto ako neexistuje človek bez určitého talentu, neexistuje ani človek, ktorý by mal predpoklady na úplne všetko, čo sa na svete dá vykonávať. Často sa stretávame aj s tým, že takých ľudí odsudzujeme alebo sa im posmievame len preto, že niečo nedokážu. Takéto veci by sa však nemali diať, pretože nie je naozaj možné, aby všetci všetko vedeli.
Avšak, keď škola podporí a pomôže slabším jedincom, je to akoby dala oporu k ťahavej rastline a tak jej umožnila neobmedzený rast. Rastlina používa túto oporu ako svoju podporu.
Aj medzi vami sú žiaci, ktorým je potrebné podať takúto oporu vo forme iných metód, foriem, prístupov na vyučovacích hodinách, ako používame bežne pri ostatných žiakoch. Aby sme vedeli komu je treba pomôcť týmto spôsobom , musíme poznať Vás a Vaše problémy, či už triedni učitelia, vyučujúci jednotlivých predmetov, rodičia a nakoniec aj školský špeciálny pedagóg. Stáva sa, že o tých Vašich problémoch , aj problémoch pri učení dlho nič nevieme a v škole ste zrazu zaradení do kategórie lajdákov a zlých žiakov.
Preto by som Vás rada oslovila:„ Povedz o svojich problémoch osobne triednemu učiteľovi, školskému špeciálnemu pedagógovi, alebo vhodením odkazu do schránky dôvery.“
Čiže, nie sme tu len preto, aby škola bola zapojená v projekte, ale hlavne sme tu pre Vás, aby Ste nabrali odvahu a zdôverili sa s problémami, ktoré Vám bránia vykazovať alebo zlepšiť svoje prospechové výsledky a aby sme sa spoločne snažili ich odstrániť.