Žiaci II. stupňa ZŠ sa počas mesiaca november 2020- v čase dištančnej formy výučby - zapojili do projektovej úlohy. Vyučujúce SJL, INF, BIO, TSV im zadali čiastkové úlohy, kde mali predstaviť seba, ako a s kým najradšej trávia voľný čas, čo je ich prioritou – šport, hudba, zvieratá, pričom sa držali hlavnej myšlienky – milujem život, nie drogy.
Zapojilo sa viac ako 100 žiakov, všetci si zaslúžia veľké ďakujeme.
Výtvarné a multimediálne práce našich žiakov nájdete vo FOTOGALERII a v tomto súbore: Stop_drogam.zip
Informácie o kyberšikane.pdf Tipy rodičom pre bezpečnosť detí.pdf Pokyny pre zamestnancov školy.pdf
Čo môže urobiť rodič
- komunikovať s dieťaťom o negatívnych prejavoch na sociálnych sieťach
- viesť deti k tomu, aby aktívne a uvedomelo využívali možnosť sociálnych sietí a internetových stránok, ktorou je „nahlásenie nevhodného obsahu“ (väčšinou jednoduchým kliknutím na ikonu s týmto oznamom)
- sledovať a kontrolovať aktivitu svojich detí na sociálnych sieťach
- požiadať o odbornú pomoc v nezvládnuteľných situáciách
Čo môže urobiť dieťa - žiak
- oznámiť nevhodný obsah na internete a to, že ho niekto šikanuje dospelej osobe, rodičovi alebo inému príbuznému, učiteľovi a pod., požiadať o pomoc
- nahlasovať nevhodný obsah internetových stránok a príspevkov na sociálnych sieťach, vďaka čomu môže správca daných systémov negatívnu aktivitu zastaviť
Preventívna kampaň Policajného zboru SR o úskaliach používania sociálnych sietí - "Nikdy nevieš, kto sa pozerá!"
Vyhodnotenie online dotazníka.PDF
Online dotazník vyplňovali žiaci II. stupňa v počte 315 z 338 oprávnených žiakov. Po vyhodnotení papierového dotazníka, z novembra 2018, sme sa rozhodli urobiť online dotazník, ktorý má skontrolovať stav už vyhodnotenej situácie. Tá bola „celkom dobrá“, len zopár žiakov písalo, že sa vo vlastnej triede necítia dobre. Prečo? Mali možnosť to popísať a lístok hodiť „ anonymne“ do schránky dôvery. Šikanovanie, ktoré ste opísali v novembri 2018, sa podobalo „NA NEVINNÉ DETSKÉ HRY?“ Aj také malé veci keď sa neodstránia v zárodku, môže to prerásť do hrubšej šikany. Drogy, s ktorými ste sa niektorí stretli, boli ľahké, opisovali ste najmä použitie alkoholu a fajčenie cigariet.
Môžeme byť s tým spokojní? Ako sa hovorí: „Aby sme nezaspali na vavrínoch“, preto sme sa rozhodli danú situáciu skontrolovať. A - bez Vás, žiakov, to nie je možné, preto sme Vás vyzvali k spolupráci. Ako ste k vyplňovaniu dotazníka pristupovali, či zodpovedne, či ste niečo úmyselne zatajili, alebo či ste si z neho urobili srandu, to viete len a len Vy. „Ale“, ako som Vám spomínala, „aby sme o nejaký čas neľutovali, že sme to tam nenapísali.“
Ale - niečo vieme aj my. Boli sme svedkami „ kyberšikany “ na instagrame. Áno, pre niektorých to bola kyberšikana. Videli sme niektorých fajčiacich žiakov, počuli sme, že sa medzi našimi žiakmi používa aj alkohol. Či sa používajú aj nejaké tvrdšie drogy, to sme chceli zistiť za pomoci Vás, hoci „odmietame“ triedenie drog na „tvrdé" a „mäkké". Niekedy môže byť alkohol nebezpečnejší ako kokaín, a marihuana tiež nie je nevinná. A – v ďalších Vašich odpovediach sme mohli vyčítať: „Kto šikanuje“, „Kto je šikanovaný“, spôsoby šikany, či kyberšikany.
Prednášky pre ročníky nášho prvého stupňa s preventistkou KR PZ v Prešove o skúsenostiach a pravidlách bezpečnosti v doprave zamerané na cyklistiku, kontakt so železničnou dopravou a ďalšie oblasti dopravnej výchovy.
V poslednom období sa v médiách často objavuje pojem šikanovanie – kyberšikana a hovorí sa aj o užívaní drog žiakmi ZŠ. (Myslí sa tým aj pitie alkoholu a fajčenie.) Dnes v bežnom živote, v škole i v mimoškolskom prostredí sa častejšie stretávame s týmito javmi. Podceňovanie prevencie a neriešenie spomínaných javov môže byť nebezpečné.
Sme škola „čistá“?
Robím druhému len to, čo chcem aby on robil mne? Správam sa tak, aby som neohrozil zdravie svoje a zdravie iných?
Najlepšia prevencia je dobrá komunikácia žiak – učiteľ, žiak – rodič a rodič – učiteľ.
Dotazníkom, ktorý spracovala a predkladala žiakom druhého stupňa školská špeciálny pedagogička, sme chceli zistiť, či sa v našej škole vyskytujú spolužiaci, ktorí uvedeným spôsobom ostatným znepríjemňujú pobyt v škole. V dotazníku sme sa okrajovo dotkli aj klímy v triedach. Žiaci na predložené otázky odpovedali anonymne.
Výsledky dotazníka (december 2018) :
Si rád v triede?
1. Áno 2. Nie
Stretli ste sa so šikanovaním?
3.V triede 4.V inej triede
Spôsoby šikanovania:
5. Výsmech, ponižovanie 6. Prezývky, nadávky 7. Bitka (fackovanie, rany päsťou)
8. Svojvoľne požičiavanie predmetov, oblečenia 9. Vymáhanie jedla, predmetov, oblečenia, peňazí
Ja:
10. Nie som šikanovaný 11. Bol som šikanovaný 12. Som šikanovaný
Na ktorých miestach sa najčastejšie robí šikanovanie?
13. V škole počas hodiny 14. V škole počas prestávky 15. V škole po vyučovaní
16. Na ulici 17. V šatni TV
Máš vedomosť o tom že niekto bol šikanovaný – spôsobom kyberšikany?
18. Áno 19. Nie
Užívajú sa drogy (aj ľahké drogy - cigarety, alkohol)?
20. V škole 21. V triede
V rámci prevencie kriminality v škole sa uskutočnila prednáška pre žiakov špeciálnych tried, ktorá bola zameraná na zvýšenie právneho vedomia týchto žiakov. Preventistka KR PZ Prešov poukázala na najčastejšie prípady porušovania zákona maloletými a mladistvými, upozornila na trestnoprávnu zodpovednosť štrnásťročných žiakov.