My Machine v ZŠ s MŠ Kapšany
V š. r. 2016/2017 sa do projektu zapojili žiaci II.A triedy. Výsledkom ich technickej tvorivosti bol koncept "LIETAJÚCEJ KOLOBEŽKY". Tento koncept sa vďaka tomuto projektu dostal až do fázy prototypu. Svoju účasť završili žiaci tejto triedy, spolu so svojimi spolužiakmi v ročníku, účasťou na prezentácii projektov všetkých škôl a tvorivých workshopoch v Košiciach.
Kolobežku vyrobila Spojená škola Ľ. Podjavorinskej, Prešov.
Kompletná fotogaléria - klikni TU.
MyMachine je vzdelávací program podpory tvorivého myslenia detí a mládeže podporovaný medzinárodne uznávaným expertom na rozvoj kreativity, inovácie a ľudské zdroje, Sirom Kenom Robinsonom. Inšpiráciou pre tento projekt sa stala jedna z jeho najznámejších TED prednášok a dnes je MyMachine jedinečným príkladom rozvíjania a podpory kreativity vo vzdelávaní.
MyMachine na Slovensku
V apríli 2016 Karpatská nadácia založila franšízu tohto unikátneho projektu. MyMachine, ktorý pôvodne vznikol v Belgicku, dáva šancu vynaliezavým deťom a mladým ľuďom vynachádzať technické riešenia pre originálne nápady. Program sa zameriava na rozvoj zvedavosti, tvorivosti a podnikavosti. Po úspešnej implementácii vo Francúzsku, USA, Slovinsku, Južnej Afrike a Portugalsku prichádza MyMachine vďaka Karpatskej nadácii aj na Slovensko – inovovať a vymýšľať sa bude na 4 základných školách, 4 stredných školách v našom regióne a na dvoch fakultách Technickej univerzity v Košiciach.
Zapojené školy:
Základná škola, Májové námestie 1, Prešov
Základná škola, Krosnianska 4, Košice
Základná škola s materskou školou Kapušany, Prešov
Základná škola sv. Cyrila a Metoda, Bernolákova 8, Košice
Kreatívnym procesom budú deti sprevádzať študenti Technickej univerzity v Košiciach z Fakulty umení- Katedra dizajnu a zo Strojníckej fakulty- Katedra výrobnej techniky.
Detské sny budú pod supervíziou vysokoškolských študentov zostrojené na týchto stredných odborných školách.
Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove
Škola úžitkového výtvarníctva Košice
Stredná odborná škola Košice-Šaca
Spojená škola Ľ. Podjavorinskej, Prešov
Ako funguje MyMachine?
Metodológia MyMachine je rozdelená na tri fázy:
1. Fáza myšlienky (Idea phase): deti na základných školách vo veku od 6 do 12 rokov vymýšľajú a prezentujú formou kresieb, modelov a pod. svoje vysnívané prístroje. Môžu nimi byť natierač arašidového masla na chlieb, alebo stroj, ktorý uprace detskú izbu. MyMachine kladie dôraz na dôležitosť a potrebnosť každého vynálezu v detskom vnímaní.
2. Fáza konceptu: (Concept/Design-phase): v ďalšej fáze sa návrhu strojov alebo prístrojov venujú mladí ľudia – študenti vysokých technických škôl a produktového dizajnu. Tí navrhujú možnosti skonštruovania vynálezov. Najlepšie návrhy sú následne spracované do plánov, schém a modelov.
3. Fáza prototypu (Machine Phase): v poslednej fáze sú technické výkresy a rozpracované riešenia odovzdané študentom stredných odborných škôl technického zamerania. Študenti vytvoria skutočné prototypy vynálezov v spolupráci s deťmi, ktoré ich vymysleli a s vysokoškolákmi, ktorí navrhli dizajn. Pri príprave dizajnu a technických riešení sú do programu zapojené aj miestne firmy, odborníci a organizácie.
Misia programu
Naším poslaním je združovanie detí na základných školách so študentami vysokých škôl a žiakmi technických stredných škôl, a budovanie kľúčových kompetencií (práca v tíme, komunikácia, kritické myslenie, tvorivosť atď.) na všetkých úrovniach vzdelávania. V procese tvorenia sa na úrovni jednotlivca rešpektuje talent každého, podporuje sa podnikateľský duch a otvorený systém vzdelávania orientovaný na STE(A)M – vedu, technológiu, inžinierstvo, umenie a matematiku. Na systémovej úrovni sa program podieľa na zmene súčasného vzdelávacieho systému tak, aby dokázal spĺňať nové požiadavky doby na študentov. Veríme, že kreatívny potenciál má každý z nás, a preto dúfame, že MyMachine Slovakia bude úspešne pomáhať deťom a mladým ľuďom svoju tvorivosť nielen objaviť, ale aj v budúcnosti využívať.