Archív noviniek

Archív noviniek

          • 🌿💚 SME OFICIÁLNE ZELENÁ ŠKOLA ! 💚🌿

          • Na základe rozhodnutia Rady Zelenej školy sme splnili podmienky na udelenie titulu ZELENÁ ŠKOLA a získali medzinárodný certifikát 🌍✅🏫🏳️‍🌿

            V rámci projektu sme sa venovali téme Zeleň a ochrana prírody 🌳🦋.

            Získanie vlajky Zelenej školy je pre nás potvrdením, že ideme správnym smerom a že environmentálna výchova má na našej škole pevné miesto.

            🙏 Veľké ĎAKUJEME patrí všetkým, ktorí sa zapojili:

            💚 žiakom za ich nadšenie a aktívnu prácu

            💚 učiteľom za vedenie a podporu

            💚 rodičom a partnerom školy za spoluprácu

            💚 všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom priložili ruku k dielu

            Spoločne sme dokázali veľkú vec – a pokračujeme ďalej v napĺňaní zmyslu a aktivít Zelenej školy a spoločne budeme meniť (nielen) našu školu k lepšiemu! 🌍✨

             

          • 🏺 Dejepisná exkurzia 6. ročníka – Hanušovce nad Topľou 🏺

          • Žiaci 6. ročníka sa zúčastnili zaujímavej dejepisnej exkurzie v Archeoparku Hanušovce nad Topľou, kde mali možnosť spoznať život ľudí v dávnych dobách. ⏳🌿V areáli videli rekonštrukcie obydlí z rôznych historických období a dozvedeli sa, ako žili naši predkovia od praveku až po včasný stredovek. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva pivnice kaštieľa, kde si prezreli archeologické exponáty z nášho regiónu a oboznámili sa s nálezmi z minulosti. 🏰 Najväčší zážitok však priniesli praktické aktivity, pri ktorých si žiaci mohli všetko sami vyskúšať:🎨 práca s hlinou a výroba misiek🖌️ maľovanie🧵 tkanie náramkov🏹 lukostreľba🪙 razenie mincí.

            Exkurzia bola nielen poučná, ale aj veľmi zábavná a žiaci si z nej odniesli množstvo nových poznatkov aj pekných zážitkov. 😊📚

          • 🎉 Rodičovská akadémia na amfiteátri 🎉

          • V príjemnej atmosfére amfiteátra sa 23. júna uskutočnila naša tradičná Rodičovská akadémia, ktorá opäť ukázala, aký talent, kreativitu a radosť z vystupovania v sebe skrývajú naši žiaci. 🌞🎭

            Na pódiu sa predstavili žiaci z rôznych ročníkov a pripravili si pestrý program plný hudby, tanca, spevu aj veselých scénok. 👏💃🎤

            Program odštartovalo rytmické bubnovanie najmenších, ktoré rozprúdilo publikum. 🥁 Nasledovali moderné tanečné vystúpenia, energická zumba, ale aj ľudové piesne a dvojhlasný spev, ktoré vytvorili krásnu folklórnu atmosféru. 🎶

            Nechýbali ani originálne choreografie, ako napríklad tanec na známe skladby či vystúpenia inšpirované rozprávkami. 🦊🎵 Zábavná bola aj scénka „Trieda trochu inak“, ktorá priniesla iný pohľad na ideálnu triedu. 😄

            Žiaci sa predstavili aj v cudzích jazykoch – zazneli piesne v španielčine, ruštine aj nemčine, čím ukázali svoje jazykové schopnosti. 🌍🎶

            Záver patril deviatakom, ktorí sa rozlúčili so školou spoločnou piesňou a originálnym vystúpením v šarištine, čím dojali aj pobavili publikum. ❤️🎓 A bodkou na koniec bolo vystúpenie súboru Čerešenka. 

            Ďakujeme všetkým žiakom za krásne výkony, pedagógom za ich prípravu a rodičom za podporu a potlesk.

          • 🏆 Skvelý úspech našich žiakov v súťaži Alfiáda

          • Do tohtoročnej vedomostnej súťaže Alfiáda sa zapojilo až 387 žiakov našej školy, ktorí preukázali svoju usilovnosť, bystrosť a chuť učiť sa nové veci. Ich spoločné úsilie prinieslo krásne výsledky, na ktoré môžeme byť právom hrdí.

            📊 Celkové umiestnenie školy

            • 15. miesto na Slovensku
            • 7. miesto v Prešovskom kraji
            • 4. miesto v okrese Prešov

            🏫 Najúspešnejšie triedy

            Výborné výsledky dosiahli aj naše triedy:

            🥇 1.C

            • víťaz v kategórii tried na škole
            • zároveň 2. miesto v okrese Prešov aj v Prešovskom kraji

            🥈 5.B – 2. miesto🥉 6.A – 3. miesto

             

            🌟 Najúspešnejší jednotlivci

            🥇 Matúš Dreveňák (5.D)

            • víťaz na škole
            • najlepší piatak v Prešovskom kraji
            • 5. miesto - piataci na Slovensku (spomedzi 2256 súťažiacich)

            🥈 Sarah Mihelčinová (1.C)

            • 2. miesto na škole
            • najlepšia prváčka v Prešovskom kraji
            • 5. miesto - prváci na Slovensku

            🥉 Kristián Ondek (8.C)

            • 3. miesto na škole
            • najlepší ôsmak v Prešovskom kraji
            • 9. miesto - ôsmaci na Slovensku (spomedzi 2079 súťažiacich)

            👏 Poďakovanie

            Všetkým zapojeným žiakom ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy, pedagógom za ich podporu a víťazom srdečne blahoželáme.

          • ⚽ Horalky liga v malom futbale - Majstrovstvá SR / U16 ⚽

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album ⚽ Horalky liga v malom futbale - Majstrovstvá SR / U16 ⚽.

            V piatok 19.6.2026 sa na Mestskom mládežníckom štadióne Radvaň v Banskej Bystrici odohrali majstrovstvá Slovenskej republiky základných škôl v malom futbale, na ktoré sme sa prebojovali z prešovskej skupiny aj my. V skupine A sme v prvom zápase turnaja podľahli neskoršiemu majstrovi SR Gymnáziu Párová Nitra 2:1, keď náš gól strelila Elena Pavúková, v druhom našom zápase sme zdolali po góloch Michala Kopasa a Samuela Mihoka z penalty ZŠ Gajary 2:0 . Po tomto zápase sme vedeli, že ak chceme postúpiť zo skupiny, tak musíme proti ZŠ Červeník bodovať čo sa nám po remíze 0:0 aj podarilo a postúpili sme do štvrťfinále, kde sme prehrali 2:0 so ZŠ Mojzesovo-Černík, ktoré nakoniec obsadilo konečné tretie miesto. Záverečného turnaja sa zúčastnilo 16 družstiev. My sme sa v konečnom poradí Majstrovstiev SR umiestnili na delenom 5. - 8. mieste. O tento fantastický úspech našej školy sa postarali žiaci, ktorým patrí obrovské poďakovanie, menovite: Elena Pavúková IX.B Sofia Bečaverová IX.B Jakub Migáš VII.B Samuel Mihok IX.B Šimon Bednár IX.A Jakub Dufala IX.C Alex Varguš VIII.B Michal Kopas VIII.B Dominik Ungvarský VIII.B.

          • 🌿 Exkurzia do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach 🦋

          • Dňa 15. 6. 2026 sa žiaci 5. ročníka zúčastnili zaujímavej exkurzie do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. 🌳 Exkurzie sa zúčastnilo spolu 75 žiakov.

            🎯 Cieľom exkurzie bolo rozšíriť vedomosti z biológie, oboznámiť žiakov s rozmanitosťou rastlinnej ríše a podporiť ich pozitívny vzťah k prírode. 🌍

            Počas návštevy si žiaci prezreli:🌼 vonkajšie expozície🌿 arborétum🌱 skleníky s tropickými a subtropickými rastlinami

            Veľkým zážitkom bola aj 🦋 výstava motýľov, ktorá zaujala všetkých návštevníkov.

            Žiaci mali možnosť pozorovať množstvo zaujímavých rastlín – 🌵 kaktusy, 🌿 sukulenty, 🌸 orchidey a mnohé ďalšie exotické druhy. Počas prehliadky sa dozvedeli nové informácie o ich pôvode, spôsobe života i význame pre človeka a prírodu.

            Súčasťou areálu boli aj 📚 náučné chodníky a bohaté zbierky drevín, ktoré umožnili žiakom učiť sa priamo v teréne.

            ✅ Návšteva botanickej záhrady bola pre žiakov prínosným a obohacujúcim zážitkom, ktorý im pomohol prepojiť teoretické poznatky z vyučovania s praktickým pozorovaním prírody.

          • Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko - ocenenie

          • Dňa 4. júna 2026 sa uskutočnilo v Nových Zámkoch slávnostné vyhodnotenie 34. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO pod záštitou prezidenta SR, ministra školstva a ministerky kultúry. Z našej školy boli ocenení traja žiaci a pedagogička PhDr. Tatiana Ličáková. Čestné uznanie získali: Eliška Dufalová a Lucas Boris z 5.COsobitnú cenu poroty získal Adam Hojsak z 8.A.  Slávnosť začala kladením vencov pri soche Antona Bernoláka, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny, a pokračovala v budove Miestneho odboru Matice slovenskej v Nových Zámkoch bohatým kultúrnym programom a odovzdaním cien. Z viacerých príhovorov ako aj samotných žiackych prác odzneli povzbudzujúce slová o zveľaďovaní nášho materinského jazyka. Ocenení žiaci si odniesli krásny umelecký zážitok zo slávnostného dňa.

          • Exkurzia 9.roč. Osvienčim- Wieliczka- Krakov

          • V dňoch 11. - 12. júna 2026 sa 37 žiakov 9. ročníka v sprievode troch učiteliek zúčastnilo poznávacej exkurzie do Poľska.

            Prvou zastávkou bol koncentračný tábor Auschwitz I v Osvienčime, kde si žiaci počas komentovanej prehliadky prezreli autentické priestory, historické exponáty i miesta spojené s tragédiou druhej svetovej vojny. Následne navštívili aj Auschwitz II – Birkenau, ktorý je symbolom utrpenia tisícov nevinných ľudí. Exkurzia v žiakoch zanechala silný a hlboký dojem.

            Po náročnom zážitku pokračovala cesta do mesta Wieliczka, kde si žiaci prezreli svetoznámu soľnú baňu zapísanú v zozname UNESCO. Deň zakončili presunom do Krakova, kde boli ubytovaní.

            Nasledujúci deň navštívili historické centrum Krakova – hrad Wawel, katedrálu, Jagelovskú univerzitu, františkánsky kostol i známe trhovisko Sukienice.

            Domov sa žiaci vrátili 12. júna 2026 vo večerných hodinách obohatení o množstvo nových poznatkov a silných zážitkov.

            Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a podpore tejto exkurzie.

          • Vďaka vám je svet krajší 💙

          • Svet je krajší práve vďaka ochote pomáhať, byť solidárny a nezištne podporovať tých, ktorí to potrebujú. Každý dobrý skutok a vaša pomoc majú obrovský zmysel. Aj vďaka Vám a Vašej pomoci môže byť svet o kúsok krajšie miesto na život!

          • Voľby do školského parlamentu

          • Výsledky volieb do Školského parlamentu:

            Do volieb sa prihlásilo 22 kandidátov. Z celkového počtu 396 žiakov 2. st. volilo 331 žiakov, čo je nadpolovičná väčšina 83,59% - voľby sú platné. Rozdaných hlasovacích lístkov: 331. Odovzdaných hlasovacích lístkov: 331. Platných hlasovacích lístkov: 321. Neplatných hlasovacích lístkov: 10.

            17 žiakov s najväčším počtom hlasov bude tvoriť školský parlament.

          • Puding s p. riaditeľkou

          • Milí prváci,čaká vás sladké ráno plné radosti a dobrej nálady!

            📅 11. 6. 2026 o 8:40📍 školská jedáleň

            Príďte si pochutnať na pudingu, porozprávať sa a stráviť príjemný čas s pani riaditeľkou.A aby bol náš puding ešte krajší a chutnejší, nezabudnite si priniesť:🍓 ovocie🍪 piškóty🧇 trubičky

            Spolu si vytvoríme sladké dobroty a samozrejme ich aj s radosťou spapáme 😋

            Tešíme sa na všetkých prváčikov! 💙

          • 🟡 Deň detí na našej škole – informácie 🎈

          • Dňa 1. 6. si naša škola pripomenie Medzinárodný deň detí pestrým programom pre všetkých žiakov.

            👧 1. stupeň:

            • žiaci sa zúčastnia predstavenia SZUŠ v kultúrnom dome,
            • pripravené bude aj maľovanie na chodník v areáli školy.

            👦 2. stupeň:

            • deviataci pripravili pre mladších spolužiakov  zábavné stanovištia na futbalovom ihrisku,
            • žiaci sa môžu tešiť na súťaže, pohybové aktivity a rôzne výzvy.

            Prosíme žiakov, aby prišli vhodne oblečení podľa počasia a športových aktivít. Bližšie informácie budú zaslané prostredníctvom Edupage. 

            Veríme, že si deti tento deň užijú a odnesú si pekné zážitky. 💛

          • DEŇ VČIEL - beseda so včelárom 🐝🍯

          • Dňa 20. mája 2026, pri príležitosti Dňa včiel, sa v Kultúrnom dome v Kapušanoch uskutočnilo zaujímavé vzdelávacie podujatie pre žiakov našej školy – beseda so včelárom Michalom Imrichom.

            Podujatie bolo realizované v rámci projektu „Školský med“ a prinieslo žiakom množstvo nových poznatkov aj zážitkov. Žiaci sa počas besedy dozvedeli mnoho informácií o živote včiel, ich nenahraditeľnom význame pre prírodu a o tom, ako vzniká včelí med.

            Súčasťou programu bola aj praktická ukážka včelárskych pomôcok, kde si žiaci mohli zblízka prezrieť pracovné vybavenie včelára. Veľký záujem vyvolala najmä ukážka medobrania – vytáčania medu priamo z plástov, ktorá žiakom priblížila proces získavania pravého včelieho medu.

            Nechýbala ani interaktívna časť – živé včely, ktoré umožnili nahliadnuť do fascinujúceho sveta tohto dôležitého hmyzu. Žiaci si pochutili na ochutnávke pravého slovenského medu a vyskúšali si točenie medometom.

            Na záver si každý žiak odniesol sladkú odmenu, ktorá bola milou bodkou za podujatím.

            Beseda bola pre všetkých zúčastnených nielen poučná, ale aj veľmi pútavá. Veríme, že získané poznatky prispejú k väčšiemu rešpektu a ochrane včiel, ktoré sú pre našu planétu nesmierne dôležité. 🐝🍯

          • Hudobno - biologická exkurzia 6. ročník 🎶🚌🐾🌿

          • Žiaci šiesteho ročníka sa zúčastnili vydarenej exkurzie, ktorá spojila poznávanie, zážitkové učenie aj oddych. Ich prvou zastávkou bolo Muzikmuzeum v Spišskom Hrhove, kde ich privítal pán Smetanka. Žiakom predstavil svoju jedinečnú zbierku hudobných nástrojov a pútavým rozprávaním ich vtiahol do sveta hudby. Mnohí mali možnosť vidieť a spoznať nástroje, s ktorými sa doteraz nestretli.

            Program pokračoval návštevou ZOO v Spišskej Novej Vsi, kde si žiaci užili príjemné chvíle medzi zvieratami. Pozorovanie rôznych druhov, ale aj spoločné zážitky priniesli veľa radosti, smiechu a nových poznatkov.

            Exkurzia bola pre žiakov nielen príležitosťou rozšíriť si vedomosti, ale aj upevniť kolektív a stráviť spoločne príjemný deň mimo školských lavíc.

          • 🌍 Deň Zeme na našej škole – keď deti menia svet k lepšiemu 🌱

          • Deň Zeme sme na našej škole oslávili činmi, úsmevmi a zelenou energiou. Deti sa s nadšením zapojili do rôznych aktivít a ukázali, že im na prírode skutočne záleží 💚

            🧹 Žiaci usilovne zbierali odpad, zametali a čistili priestory pred školou, v Nezábudke, hmyzom hoteli, jazierka, starali sa o kvetináče, trhali burinu a skrášľovali školské prostredie. Vytvorili aj zaujímavé ekoposolstvá pre našu Zem.

            🌼 Počas dňa prechádzali žiaci ekologickými stanovišťami, kde sa učili hravou formou o:

            • triedení odpadu ♻️
            • uhlíkovej stope potravín 🍎🌍
            • mikroplastoch 🔍
            • ochrane vody 💧
            • lokálnej biodiverzite 🐝🌳
            • mýtoch a faktoch o životnom prostredí

            Ukázali, že vedia premýšľať, spolupracovať a hľadať riešenia pre zdravšiu planétu.

            🌱 Veľmi pekným momentom bolo, keď deti ponúkali vlastnoručne vypestované priesady obyvateľom obce Kapušany na námestí obce. Malé rastlinky sa tak dostali do nových záhrad a s nimi aj odkaz, že starostlivosť o prírodu sa začína doma – u každého z nás.

            🌍 Deň Zeme nám pripomenul, že každý malý krok, každé vyzbierané smetie, každá zasadená rastlinka má zmysel. Spolu môžeme urobiť veľké zmeny.

            Ďakujeme všetkým deťom, učiteľom a pomocníkom za krásny deň plný zodpovednosti, radosti a nádeje 💚🌏